زدن آسپرین پروتئین دانشمندان اخبار پزشکی

زدن: آسپرین پروتئین دانشمندان اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار پزشکی سم مار جایگزین آسپرین می‌شود!

دانشمندان دانشگاه ملی تایوان اعلام کرده‌اند سم نوعی مار آسیایی می‌تواند سرعت فرآیند شکل‌گیری لخته‌های خونی را کم کردن دهد.

سم مار جایگزین آسپرین می‌شود!

سم مار جایگزین آسپرین می شود!

عبارات مهم : آسپرین

دانشمندان دانشگاه ملی تایوان اعلام کرده اند سم نوعی مار آسیایی می تواند سرعت فرآیند شکل گیری لخته های خونی را کم کردن دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، براساس تحقیقات جدید، سم گونه ای مار بومی جنوب شرقی آسیا به نامTropidolaemus waglerix می تواند جایگزین آسپرین شود لیکن این سم دارای پروتئینی موسوم به trowaglerix است که بدون عوارض جانبی خون را رقیق می کند.

سم مار جایگزین آسپرین می‌شود!

تیم علمی این پروتئین را با خون ترکیب کردند و آن را به موش ها دادند؛ نتیجه های نشان داد فرآیند شکل گیری لخته خونی در این موش ها در مقایسه با موش هایی که پروتئین را دریافت نکرده بودند، کندتر بود.

این پروتئین همچنین موجب خونریزی بیش از حد در موش ها نشد در حالی که درمان های موجود چنین عوارض جانبی را به دنبال دارند.

دانشمندان دانشگاه ملی تایوان اعلام کرده‌اند سم نوعی مار آسیایی می‌تواند سرعت فرآیند شکل‌گیری لخته‌های خونی را کم کردن دهد.

دانشمندان با استفاده از این یافته ها، دارویی تولید کرده اند که پروتئین موجود در آن با نوعی گیرنده موجود (به نام GPVI) بر روی سطح سلول های تشکیل دهنده لخته خون تعامل برقرار می کند و فعالیت آن ها را مسدود می کند.

در حال حاضر، داروهای رقیق سازی خون به نام “داروهای ضدپلاکت” مانع از چسبیدن گلبول های خون به یکدیگر و شکل گیری لخته می شوند. چنین داروهایی معمولا جهت درمان افراد مبتلا به بیماری های قلبی به کار می روند و عوارض جانبی خاص خود را به دنبال دارند.

جزئیات این دستاورد علمی در journal of Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology منتشر شد.

سم مار جایگزین آسپرین می‌شود!

واژه های کلیدی: آسپرین | پروتئین | دانشمندان | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs