زدن آسپرین پروتئین دانشمندان اخبار پزشکی

زدن: آسپرین پروتئین دانشمندان اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی گره فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به کشور عزیزمان ایران باز می‌شود؟

سیاست های بازبینی دولت ترامپ و تدوین راهبردهای تازه آمریکا در قبال توافق نامه برجام، ممکن است روند فروش صدها فروند هواپیمای بویینگ و ایرباس به کشور عزیزمان ایرا

گره فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به کشور عزیزمان ایران باز می‌شود؟

گره فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به کشور عزیزمان ایران باز می شود؟

عبارات مهم : ایران

سیاست های بازبینی دولت ترامپ و تدوین راهبردهای تازه آمریکا در قبال توافق نامه برجام، ممکن است روند فروش صدها فروند هواپیمای بویینگ و ایرباس به کشور عزیزمان ایران را مختل کند.

به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش های انتشار یافته به وسیله بلومبرگ و به نقل از منابع آگاه، دولت دونالد ترامپ – مدیر جمهور کنونی ایالات متحده آمریکا –قصد دارد به منظور محدود کردن فعالیت های ایران، اقدام به بازبینی توافق هسته ای برجام ۲۰۱۵ کرده و سیاست های تازه و مغرضانه ای را در قبال کشور عزیزمان ایران در پیش بگیرد. بدهید ترتیب، احتمال می رود قراردادهای فروش صدها فروند هواپیماهای مسافربری ساخت شرکت های بویینگ آمریکا و ایرباس اروپا به کشور عزیزمان ایران نیز تحت تاثیر قرار گرفته و یا به عبارتی دیگر ملغی شده است و یا مختل شوند.

با اینکه منابع خبری بارها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم اعلام کرده و بر این باورند که کشور عزیزمان ایران به تعهداتش در توافق برجام جهت کنترل برنامه هسته ای خود، عمل کرده است ولی ترامپ خود مدعی است که کشور عزیزمان ایران به روح برجام پایبند نبوده است و بارها اعلام کرده که توافق برجام به نفع آمریکا نبوده و کشور عزیزمان ایران با حرکات شیطنت آمیز و حمایت از سوریه و یمن، خاورمیانه را بی ثبات کرده هست. همین نحوه فکر و باور مدیر جمهور آمریکا نیز موجب شده است است که سیاست های بازبینی جدیدی را در قبال توافق برجام تدوین و طرح ریزی کنند و قراردادهای تجاری بسیاری را تحت تاثیر قرار دهد.

تدوین راهبردهای تازه و سیاست گذاری های مغرضانه ترامپ بهمراه سایر دولتمردانش و همچنین ترساندن جهت خروج از توافق هسته ای می تواند به شدت در قراردادهای تجاری میان کشور عزیزمان ایران با سایر کشورها نظیر فروش هواپیما به کشور عزیزمان ایران اختلال ایجاد کند.

به گفته بعضی از تحلیلگران، در صورتی که آمریکا به ترساندن خود مبنی بر خروج از توافق هسته ای برجام عمل کرده و یا جهت لغو این قراردادهای تجاری تلاش کند، کشور عزیزمان ایران به از سر گیری فعالیت های هسته ای خود اقدام خواهد کرد و این امر تبعات گسترده ای جهت تمامی کشورها و طرفین توافق برجام خواهد داشت.

بر اساس گزارش منابع آگاه، غول هواپیماسازی آمریکا، شرکت بوئینگ، قرارداد فروش هواپیماهای مسافربری به ارزش ۲۰ میلیارد دلار را با کشور عزیزمان ایران امضا کرده است که در صورت رسیدن به مرحله نهایی و اجرایی، این قرارداد از دهه ۱۹۷۰ میلادی (قبل از انقلاب اسلامی) نخستین باری است که این غول هواپیماسازی آمریکایی به ایران، هواپیما فروخته است.

گفته می شود شرکت های بوئینگ و ایرباس در مجموع قراردادهایی به ارزش ۴۰ میلیارد دلار با کشور عزیزمان ایران به امضا رسانده اند.

مقامات آمریکایی می گویند که تیم ترامپ هنوز در خصوص فروش این هواپیماها به کشور عزیزمان ایران گزینه پیشنهادی به او ارائه نکرده اند، ولی مشورت های بین سازمانی در چند ماه گذشته در این خصوص ابراز نگرانی کرده اند.

وال استریت ژورنال روز جمعه گزارش داد که مقامات آمریکایی از گزینه های احتمالی و پیشنهادی که قرار است به دونالد ترامپ در آینده ای نزدیک ارائه شود، نیز سخن گفته و به مواردی همچون ممنوعیت کلی فروش هواپیما به ایران، وضع قوانین و مقررات سختگیرانه به منظور وقفه ایجاد کردن در تحویل هواپیما و تعلل در صدور مجوز خزانه داری اشاره کردند.

البته هنوز کنگره آمریکا در این خصوص قطعنامه ای را صادر نکرده و ایالات متحده آمریکا نیز علی رغم تهدیداتش، هنوز از توافق برجامی که در سال ۲۰۱۵ بهمراه روسیه، آلمان، انگلستان، چین و اتحادیه اروپا با کشور عزیزمان ایران امضا کرده، خارج نشده هست. بنظر می رسد ترامپ نتوانسته است هنوز در این مساله به یک جمع بندی واضح برسد.

یکی از مقامات رسمی و دولتی در آمریکا که اصرار داشت نامش فاش نشود، تاکید کرده است که دولت آمریکا تا زمانی که از استفاده کاملا صلح آمیز و مسافربری کشور عزیزمان ایران از این هواپیماها اطمینان حاصل نکند، هرگز حاضر به فروش این هواپیماها به کشور عزیزمان ایران نخواهد شد.

یکی دیگر از دیپلمات های ارشد آمریکا که از مباحث و تصمیمات دولت ترامپ آگاه هست، اظهار کرده است یکی دیگر از پیشنهاد های احتمالی تحویل تدریجی و کند هواپیما به کشور عزیزمان ایران است تا ببینیم کشور عزیزمان ایران از آنها به مقاصد مسافربری استفاده می کند یا خیر.

چاز بیکرز – سخنگوی شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا – روز جمعه در مصاحبه ای با وال استریت یورنال گفت:” با اینکه ما مجوز و تاییدیه کشور آمریکا جهت فروش هواپیمای مسافربری به کشور عزیزمان ایران را در اختیار داریم، ولی هنگام معامله با کشور عزیزمان ایران باید به الزامات قانونی کشور خود پایبند بمانیم”.

در هر صورت، قراردادهای فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به کشور عزیزمان ایران هم اکنون با سنگ اندازی های آمریکا و زبان تهدیدآمیز ترامپ در هاله ای از ابهام فرو رفته است و گفته می شود که احتمال اجرایی شدن هر کدام از این سیاست های پیشنهادی جهت لغو یا اختلال در فروش هواپیماهای مسافربری به کشور عزیزمان ایران نیز وجود دارد و شرکت های هواپیماسازی نیز علی رغم میل خود، موظف خواهند بود از قوانین و مقررات تصویب شده است کشورهای خود تبعیت کنند.

گره فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به کشور عزیزمان ایران باز می‌شود؟

واژه های کلیدی: ایران | توافق | ایرباس | بوئینگ | آمریکا | آمریکایی | دولت ترامپ | دونالد ترامپ | مقامات آمریکا | دولت دونالد ترامپ | هواپیمای مسافربری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs